GAZİANTEP AVUKAT YARALANMALI ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

AV. FETHİ KAHRAMAN / AV. UĞUR HAKAN KAHRAMAN

0342 321 2717 - 0342 321 2716

Ödeme Yapmak için Tıklayınız

ÖLÜMLÜ VE YARALANMALI TRAFİK KAZASINDA TALEP EDİLEBİLECEK OLAN  MADDİ TAZMİNAT


Trafik kazalarına ilişkin davalarda, kaza sonucu mağdur duruma düşün kişi veya kişiler haksız fiile uğramış olmasından ötürü, kusuruyla kazaya sebebiyet vermiş olan kişiler ve kusurlu araçların trafik sigorta şirketlerinden kaza sonucu görülmüş tüm zararların tazmini mümkündür.
Maddi hasar bir yana, ölümlü veya yaralanmalı kazalar da sık sık dava konusu olmaktadır.

Ölümlü kazalarda hayatını kaybeden kişinin mirasçıları/destek olduğu şahıslar uğradıkları zararın telafisi kapsamında, kusurlu taraftan kusuru ile orantılı olmak şartıyla tazminat talep edebilmektedir. Maddi tazminatın yanı sıra duydukları acı, elem ve üzüntü münasebetiyle manevi tazminat talebinde de bulunabilmektedirler.

Ölüm ile sonuçlanan trafik kazalarında, kusurlu taraftan talep edilebilecek maddi tazminat kapsamındaki kalemler şöyledir:

Yaralamalı trafik kazalarında, kaza neticesi yaralanan kişinin yaşamı sürdüğü için destekten yoksun kalma tazminatı yoktur. Trafik kazası neticesinde kazadan etkilenen kişi,

 

VEFAT EDEN ÇOCUK İSE ;

Trafik kazası neticesinde, vefat eden çocuk ise, vefat edenin anne ve babası, çocuğun ileriki yaşlarında kendilerine destek olacağı nedeniyle destekten yoksun kalma tazminatı talep edebiliriler. Bu tazminat hesaplanırken, vefat eden çocuğun yaşı ile ileride destek olabileceği kişilerin yaşı ve diğer etkenler değerlendirilerek karar verilir.